Επίκαιρα

11 Ιουνίου ξεκινάει το EURO 2021 – Ολο το Πρόγραμμα των Αγόνων!

11 Ιουνίου ξεκινάει το EURO 2021 – Ένα μήνα ποδόσφαιρο

Επιμέλεια: Θ. Δημητριάδης

Με ένα χρόνο καθυστέρηση το EURO 2021 είναι έτοιμο να διεξαχθεί από τις 11 Ιουνίου μέχρι και τις 11 Ιουλίου σε 11 ευρωπαϊκές πόλεις.
Μπορεί η χώρα μας να απουσιάζει, αλλά οι ποδοσφαιρόφιλοι θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν δυνατές συναντήσεις των άλλων χωρών.

Το καθημερινό πρόγραμμα θα είναι μεγάλο και πλούσιο. Θα έχει 3 ματς κάθε ημέρα, σε διαφορετικές ώρες, και 24 εθνικές ομάδες έτοιμες για το μεγάλο ραντεβού.

Σε όλη τη διάρκεια της φάσης των ομίλων του EURO 2021 θα έχουμε τρία ματς ανά ημέρα, στις 16:00, στις 19:00 και στις 22:00.

Εξαίρεση αποτελεί η πρεμιέρα, στην οποία θα έχουμε μόνο ένα ματς, αλλά και η 3η αγωνιστική των ομίλων, αφού τα παιχνίδια θα διεξάγονται την ίδια ώρα.
Τα παιχνίδια των Ομίλων θα ολοκληρωθούν στις 23 Ιουνίου και εκεί θα έχουμε το πρώτο κενό, αφού τα νοκ-άουτ ματς στη συνέχεια θα ξεκινήσουν μετά από δύο ημέρες.

Όλες οι αναμετρήσεις θα μεταδίδονται τηλεοπτικά από τον ΑΝΤ1 και το Μακεδονία TV.
Οι 24 ομάδες έχουν ήδη χωριστεί σε γκρουπ των τεσσάρων και σε πρώτη φάση θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα νοκ-άουτ.
Από τις 24 ομάδες του EURO 2021, οι εννέα θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν στις χώρες τους όσον αφορά τα ματς των ομίλων και αυτό σημαίνει ότι θα έχουν την υποστήριξη των φιλάθλων τους μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό.
Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες αλλά το εισιτήριο για τη φάση των «16» θα πάρουν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.

Οι 6 όμιλοι
1ος Όμιλος
: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία – Τα παιχνίδια διεξάγονται σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν
2ος Όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία – Τα παιχνίδια διεξάγονται σε Δανία και Ρωσία
3ος Όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Β. Μακεδονία – Τα παιχνίδια διεξάγονται σε Ολλανδία και Ρουμανία
4ος Όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία – Τα παιχνίδια διεξάγονται σε Αγγλία και Σκωτία
5ος Όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία – Τα παιχνίδια διεξάγονται σε Ρωσία και Ισπανία
6ος Όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία – Τα παιχνίδια διεξάγονται σε Ουγγαρία και Γερμανία

Το πρόγραμμα των αγώνων
Παρασκευή 11 Ιουνίου
22:00 Τουρκία – Ιταλία, Ρώμη (1ος Όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου
16:00 Ουαλία – Ελβετία, Μπακού (1ος Όμιλος)
19:00 Δανία – Φινλανδία, Κοπεγχάγη (2ος Όμιλος)
22:00 Βέλγιο – Ρωσία, Αγία Πετρούπολη (2ος Όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου
16:00 Αγγλία – Κροατία, Λονδίνο (4ος Όμιλος)
19:00 Αυστρία – Β.Μακεδονία, Βουκουρέστι (3ος Όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Ουκρανία, Άμστερνταμ (3ος Όμιλος)

 

Δευτέρα 14 Ιουνίου
16:00 Σκωτία – Τσεχία, Γλασκώβη (4ος Όμιλος)
19:00 Πολωνία – Σλοβακία, Αγία Πετρούπολη (5ος Όμιλος)
22:00 Ισπανία – Σουηδία, Σεβίλλη (5ος Όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου
19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία, Βουδαπέστη (6ος Όμιλος)
22:00 Γαλλία – Γερμανία, Μόναχο (6ος Όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου
16:00 Φινλανδία – Ρωσία, Αγία Πετρούπολη (2ος Όμιλος)
19:00 Τουρκία – Ουαλία, Μπακού (1ος Όμιλος)
22:00 Ιταλία – Ελβετία, Ρώμη (1ος Όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου
16:00 Ουκρανία – Β.Μακεδονία, Βουκουρέστι (3ος Όμιλος)
19:00 Δανία – Βέλγιο, Κοπεγχάγη (2ος Όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Αυστρία, Άμστερνταμ (3ος Όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου
16:00 Σουηδία – Σλοβακία, Αγία Πετρούπολη (5ος Όμιλος)
19:00 Κροατία – Τσεχία, Γλασκώβη (4ος Όμιλος)
22:00 Αγγλία – Σκωτία, Λονδίνο (4ος Όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου
16:00 Ουγγαρία – Γαλλία, Βουδαπέστη (6ος Όμιλος)
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία, Μόναχο (6ος Όμιλος)
22:00 Ισπανία – Πολωνία, Σεβίλλη (5ος Όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου
19:00 Ελβετία – Τουρκία, Μπακού (1ος Όμιλος)
19:00 Ιταλία – Ουαλία, Ρώμη (1ος Όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου
19:00 Ουκρανία – Αυστρία, Βουκουρέστι (3ος Όμιλος)
19:00 Β.Μακεδονία – Ολλανδία, Άμστερνταμ (3ος Όμιλος)
22:00 Ρωσία – Δανία, Κοπεγχάγη (2ος Όμιλος)
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο, Αγία Πετρούπολη (2ος Όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου
22:00 Κροατία – Σκωτία, Γλασκώβη (4ος Όμιλος)
22:00 Τσεχία – Αγγλία, Λονδίνο (4ος Όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου
19:00 Σουηδία – Πολωνία, Αγία Πετρούπολη (5ος Όμιλος)
19:00 Σλοβακία – Ισπανία, Σεβίλλη (5ος Όμιλος)
22:00 Πορτογαλία – Γαλλία, Βουδαπέστη (6ος Όμιλος)
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία, Μόναχο (6ος Όμιλος)

Σάββατο 26 Ιουνίου
19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου, Άμστερνταμ (1)
22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου
19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/ 6ου ομίλου, Βουδαπέστη (3)
22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου ομίλου, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου
19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου, Κοπεγχάγη (5)
22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου
19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου, Λονδίνο (7)
22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικά
Παρασκευή 2 Ιουλίου
19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5, Αγία Πετρούπολη (1)
22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου
19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1, Μπακού (3)
22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7, Ρώμη (4)

Ημιτελικά
Τρίτη 6 Ιουλίου
22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου
22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4, Λονδίνο (2)

Τελικός
Κυριακή 11 Ιουλίου
22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2, Λονδίνο

Δείτε περισσότερα

Σχετικά Άρθρα

Δείτε Επίσης
Close
Back to top button