ΑνακοινώσειςΕπιλεγμένα

Με 5-1 τελικά η ΑΕΛ την ΚΑΛΟΝΗ της Λέσβου, στο Γυναικείο Ποδόσφαιρο. Όλες οι λεπτομέρειες της Νίκης

Αγαπητοί μας συντοπίτες, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την θερμή συμπαράσταση σας, στον αγώνα της ομάδας ποδοσφαίρου γυναικών του νησιού μας, παρά το τσουχτερό κρύο. Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου διεξήχθη ο εξ αναβολής αγώνας της Α.Ε.ΛΗΜΝΟΥ με την Καλλονή Λέσβου, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος . Η ομάδα μας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο με 5-1. Μια νίκη που δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Αν και η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-0, με τα γκολ της αρχηγού, Μαρίας Μπουλέτου, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και της Εύας Σουλντίσα μετα από ασίστ της Φωτεινής Τρυφερή, η Καλλονή μείωσε και έβαλε δύσκολα στην Α.Ε.Λ. Όμως η <<φύλακας- άγγελος>> της εστίας μας, η τερματοφύλακας Βίβιαν Προβατά, απέκρουσε πέναλτι και αντέδρασε πολύ σωστά σε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες της Καλλονής.   Ευτυχώς μετά ανέλαβε δράση η Γούτσιου Μαρία πετυχαίνοντας 2 γκολ, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε σε 5-1 με γκολ της Άννας Μπλια, η οποία σούταρε από αριστερά και η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας της Καλλονής. Αν και η ομάδα δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, η νίκη είναι πολύ σημαντική για την συνέχεια, όπως και το γεγονός ότι δόθηκαν ευκαιρίες σε νέες αθλήτριες της ομάδας μας, να πάρουν λεπτά συμμετοχής.
Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια μας  που αγωνίστηκαν και συνέβαλαν τα μέγιστα για τη νίκη!