Επίκαιρα

ΤΟΚΥΟ – πότε αγωνίζονται οι Έλληνες αθλητές. Κρατείστε το πρόγραμμα !

ΤΟΚΥΟ – πότε αγωνίζονται οι Έλληνες αθλητές

Επιμέλεια Θ. Δημητριάδης

ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
(Σε ώρες Ελλάδας)

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Στέφανος Ντούσκος  (Μονό Σκιφ)

Παρασκευή 23 Ιουλίου Προκριματικές σειρές (02:30). Ο Ντούσκος αγωνίζεται στη 2η από τις έξι προκριματικές σειρές (02:40). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (03:45)

Αννέτα Κυρίδου (Μονό Σκιφ)
Παρασκευή 23 Ιουλίου Προκριματικές σειρές (03:30). Αγωνίζεται στη 2η από τις έξι προκριματικές σειρές στις 03:40, ώρα Ελλάδας. Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (04:05)

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου (Δίκωπος άνευ)
Σάββατο 24 Ιουλίου Το ελληνικό πλήρωμα αγωνίζεται στην 1η από τις τρεις προκριματικές σειρές (03:50).  Κυριακή 25 Ιουλίου Ρεπασάζ 1 (03:50)
Τρίτη 27 Ιουλίου Ημιτελικοί Α/Β 1 (4:58), Ηιτελικοί Α/Β 2 (5:08)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός Α’-Αγώνας μεταλλίων (03:30),  Τελικός Β’ (04:50).

 

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
Ευαγγελία Ψάρρα (Ατομικό)
Παρασκευή 23 Ιουλίου 03:00-10:45 Κατατακτήριος αγώνας με τη συμμετοχή 64 αθλητριών.  Το αγώνισμα θα συνεχιστεί στις 27, 28, 29 Ιουλίου με τους ολυμπιακούς γύρους  και θα ολοκληρωθεί στις 30 Ιουλίου με τους αγώνες μεταλλίων.

 

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι)
Σάββατο 24 Ιουλίου  Προκριματικός (03:00-08:30-13:30). Θα συμμετάσχει στον 2ο από τους συνολικά τρεις ομίλους (08:30-11:00 ώρα Ελλάδας) και συγκεκριμένα θα ανέβει στους κρίκους στην τελευταία περιστροφή (10:35-11:00). Δευτέρα 2 Αυγούστου (11:00) Τελικός.

 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – Σάββατο 24 Ιουλίου (05:00)

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Περικλής Ηλίας – Δευτέρα 26 Ιουλίου (09:00)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
Χρήστος Βολικάκης – Πέμπτη 5 Αυγούστου
Όμνιουμ (09:30 Scratch Race, 10:27 Tempo Race, 11:07 Elimination Race, 11:55 Points Race)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Δώρα Γκουντούρα – Σπάθη ατομικό
Δευτέρα 26 Ιουλίου (03:00)

ΤΖΟΥΝΤΟ
Αλέξης Ντανατσίδης  (-81κ.) Τρίτη 27 Ιουλίου (05:00)
Ελισάβετ Τελτσίδου  (-70κ.) Τετάρτη 28 Ιουλίου (05:00)

OPEN WATER
Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ. Πέμπτη 5 Αυγούστου (00:30)

ΤΕΝΙΣ
Στέφανος Τσιτσιπάς Απλό ανδρών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
Μαρία Σάκκαρη Απλό γυναικών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) Γύρος «16»  (Τετάρτη 28 Ιουλίου)

ΠΑΛΗ
Μαρία Πρεβολαράκη (-53κ.)
Πέμπτη 5 Αυγούστου (05:30-07:00) Φάση των «16» και προημιτελικά. Παρασκευή 6 Αυγούστου Ρεπασάζ (05:00-07:30), Τελικοί 14:45-15:30.
Γιώργος Πιλίδης  (-65κ. ελευθέρας)
Παρασκευή 6 Αυγούστου Α’ Γύρος-Προημιτελικά (05:00-07:30). Ημιτελικά (12:15-12:40). Σάββατο 7 Αυγούστου Ρεπασάζ (12:45), Τελικοί (13:30-15:00).

H Μαρία Πρεβολαράκη

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Θοδωρής Ιακωβίδης (-96κ.) Σάββατο 31 Ιουλίου Β’ Όμιλος (05:50), Α’ Όμιλος 13:50

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ
Φανή Τζέλη  (-57 κ.)Κυριακή 25 Ιουλίου  Η Ρωσίδα, Τατιάνα Μίνινα θα είναι η αντίπαλός της στο γύρο των «16» (04:00-07:30.)  Γύρος των «16» (04:00-07:30).  Προημιτελικά (08:00-09:30), Ημιτελικά (10:00 και 10:30). Ρεπασάζ (13:00 και 13:30). Για χάλκινο μετάλλιο (14:30 και 15:00). Για χρυσό μετάλλιο (15:30).

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Παναγιώτης Γκιώνης (Απλό ανδρών)
Σάββατο 24 Ιουλίου: Για τον 1ο γύρο αντιμετωπίζει τον Σέρβο, Ζολτ Πέτο στις 09:00, ώρα Ελλάδας. Κυριακή 25 Ιουλίου: 2ος Γύρος (08:00-11:45). Δευτέρα 26 Ιουλίου: 2ος Γύρος (04:00-07:00), 3ος Γύρος (08:30-11:30). Τρίτη 27 Ιουλίου: Γ’ Γύρος (04:00-07:00 και 08:30), Γύρος των «16» (10:30-16:30). Τετάρτη 28 Ιουλίου: Προημιτελικοί (05:00, 10:00 και 14:00). Πέμπτη 29 Ιουλίου: Ημιτελικοί (09:00). Παρασκευή 30 Ιουλίου: Αγώνας για το χάλκινο και το χρυσό μετάλλιο (14:00).

 

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Άννα Κορακάκη
Αεροβόλο Πιστόλι 10μ: Κυριακή 25 Ιουλίου Προκριματικός (03:00), Τελικός (5:15)
Πιστόλι 25μ.: Πέμπτη 29 Ιουλίου Προκριματικός (03:00). Παρασκευή 30 Ιουλίου  Τελικός (08:50)

Νίκος Μαυρομάτης – Skeet: Κυριακή 25 Ιουλίου: Προκριματικός 1η ημέρα (03:30), Δευτέρα 26 Ιουλίου: Προκριματικός 2η ημέρα (04:00), Τελικός (09:50).

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη).
Δευτέρα 2 Αυγούστου Ελεύθερο Πρόγραμμα Προκριματικός (13:30). Τρίτη 3 Αυγούστου Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30), Τετάρτη 4 Αυγούστου Ελεύθερο Πρόγραμμα Τελικός (13:30).

Ομαδικό: Παρασκευή 6 Αυγούστου Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30), Σάββατο 7 Αυγούστου Ελεύθερο Πρόγραμμα (13:30). Την εθνική ομάδα συνθέτουν οι: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου και Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρων Κοκκαλάνης – RSX Aνδρών
Κυριακή 25 Ιουλίου Από τις 06:05  (1η, 2η και 3η Κούρσα)
Δευτέρα 26 Ιουλίου Από τις 09:05  (4η, 5η και 6η Κούρσα)
Τετάρτη 28 Ιουλίου Από τις 06:05 (7η, 8η και 9η Κούρσα)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Από τις 09:20 (10η, 11η και 12η Κούρσα)
Σάββατο 31 Ιουλίου Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Γιάννης Μιτάκης – FINN
Τρίτη 27 Ιουλίου: Από τις 7:05 (1η, 2η Κούρσα)
Τετάρτη 28 Ιουλίου: Από τις 06:05 (3η, 4η Κούρσα)
Πέμπτη 29 Ιουλίου: Από τις 08:35 (5η, 6η Κούρσα)
Σάββατο 31 Ιουλίου: Από τις 06:05 (7η, 8η Κούρσα)
Κυριακή 1η Αυγούστου: Από τις 09:05 (9η, 10η Κούρσα)
Τρίτη 3 Αυγούστου: Κούρσα μεταλλίων (08:33)

Κατερίνα Δίβαρη – RSX Γυναικών
Κυριακή 25 Ιουλίου Από τις 09:05  (1η, 2η και 3η Κούρσα)
Δευτέρα 26 Ιουλίου Από τις 06:05  (4η, 5η και 6η Κούρσα)
Τετάρτη 28 Ιουλίου Από τις 06:15 (7η, 8η και 9η Κούρσα)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Από τις 07:05 (10η, 11η και 12η Κούρσα)
Σάββατο 31 Ιουλίου Κούρσα μεταλλίων (08:33)

 

Βασιλεία Καραχάλιου – Lazer Radial
Κυριακή 25 Ιουλίου Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)
Δευτέρα 26 Ιουλίου Από τις 08:35 (3η, 4η Κούρσα)
Τρίτη 27 Ιουλίου: Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)
Πέμπτη 29 Ιουλίου: Από τις 06:15 (7η, 8η Κούρσα)
Παρασκευή 30 Ιουλίου: Από τις 06:05 (9η, 10η Κούρσα)
Κυριακή 1η Αυγούστου: Κούρσα μεταλλίων (09:33).

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 Ανδρών
Τετάρτη 28 Ιουλίου: Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)
Πέμπτη 29 Ιουλίου: Από τις 09:05 (3η, 4η Κούρσα)
Παρασκευή 30 Ιουλίου: Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)
Κυριακή 1η Αυγούστου: Από τις 6:15 (7η, 8η Κούρσα)
Δευτέρα 2 Αυγούστου: Από τις 08:35 (9η, 10η Κούρσα)
Τετάρτη 4 Αυγούστου: Κούρσα μεταλλίων 08:33

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 Γυναικών
Τετάρτη 28 Ιουλίου: Από τις 08:50 (1η, 2η Κούρσα)
Πέμπτη 29 Ιουλίου: Από τις 06:05  (3η, 4η Κούρσα)
Παρασκευή 30 Ιουλίου: Από τις 06:15 (5η, 6η Κούρσα)
Κυριακή 1η Αυγούστου: Από τις 6:05 (7η, 8η Κούρσα)
Δευτέρα 2 Αυγούστου: Από τις 6:05 (9η, 10η Κούρσα)
Τετάρτη 4 Αυγούστου: Κούρσα μεταλλίων 09:33

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών

Οι αγώνες της στον Α’ Όμιλο
Κυριακή 26 Ιουλίου: Ουγγαρία-Ελλάδα (05:30)
Τρίτη 27 Ιουλίου: Ιταλία-Ελλάδα (09:30)
Πέμπτη 29 Ιουλίου: Ελλάδα-Ιαπωνία (12:20)
Σάββατο 31 Ιουλίου: Νότια Αφρική-Ελλάδα (13:50)
Δευτέρα 2 Αυγούστου: Ελλάδα-ΗΠΑ (05:30)
Τετάρτη 4 Αυγούστου: Προημιτελικοί (08:00, 09:30, 12:20, 13:50)
Παρασκευή 6 Αυγούστου: Θέσεις 5-8 (08:00 και 12:20), Ημιτελικοί (09:30 και 13:50)
Κυριακή 8 Αυγούστου: Θέσεις 7-8 (03:30), Θέσεις 5-6 (05:00), για χάλκινο μετάλλιο (07:40), για χρυσό μετάλλιο (10:30).

Η σύνθεση της εθνικής ομάδας: Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου,  Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική
Σάββατο 24 Ιουλίου Προκριματικός (13:02)
Τελικός Κυριακή 25 Ιουλίου (04:30)

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα
Σάββατο 24 Ιουλίου Προκριματικός (13:28)
Κυριακή 25 Ιουλίου Ημιτελικός (04:40)
Δευτέρα 26 Ιουλίου Τελικός (04:30)

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο
Κυριακή 25 Ιουλίου Προκριματικός (14:19)
Δευτέρα 26 Ιουλίου Ημιτελικός (05:31)
Τρίτη 27 Ιουλίου Τελικός (04:59)

Απόστολος Χρήστου 100μ. ελεύθερο
Τρίτη 27 Ιουλίου Προκριματικός (13:02)
Τετάρτη 28 Ιουλίου Ημιτελικός (04:30)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός (05:37)

Κώστας Εγγλεζάκης  800μ. ελεύθερο
Τρίτη 27 Ιουλίου Προκριματικός (14:37)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός (04:30)

Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο
Τρίτη 27 Ιουλίου Προκριματικός (14:37)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός (04:30)

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική
Τετάρτη 28 Ιουλίου Προκριματικός (14:15)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Ημιτελικός (06:08)
Παρασκευή 30 Ιουλίου Τελικός (05:16)

Απόστολος Παπαστάμος  200μ. μικτή ατομική
Τετάρτη 28 Ιουλίου Προκριματικός (14:15)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Ημιτελικός (06:08)
Παρασκευή 30 Ιουλίου Τελικός (05:16)

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο
Παρασκευή 30 Ιουλίου Προκριματικός (13:02)
Σάββατο 31 Ιουλίου Ημιτελικός (05:11)
Κυριακή 1η Αυγούστου Τελικός (04:30)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης)
Κυριακή 25 Ιουλίου Προκριματικός (15:10)
Δευτέρα 26 Ιουλίου Τελικός (06:05).

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική: (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου)
Πέμπτη 29 Ιουλίου Προκροματικός (14:28)
Σάββατο 31 Ιουλίου Τελικός (05:43)

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών: (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου)
Παρασκευή 30 Ιουλίου Προκριματικός (15:50),
Κυριακή 1η Αυγούστου Τελικός (05:36)

 

ΣΤΙΒΟΣ
Παρασκευή 30 Ιουλίου
Ραφαέλα Σπανουδάκη
100μ – Α’ Γύρος (05:40-06:28)
Βούλα Παπαχρήστου
Τριπλούν – Προκριματικός (13:05)
Τελικός την Κυριακή 1η Αυγούστου (14:20)

Σάββατο 31 Ιουλίου
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
Δισκοβολία – Προκριματικός (03:30 Α’ Γκρουπ-04:55 Β’ Γκρουπ) Τελικός Δευτέρα 2 Αυγούστου (14:00)
Κώστας Φιλιππίδης
Επί Κοντώ – Προκριματικός (03:40)
Τελικός Τρίτη 3 Αυγούστου (13:20)
Εμμανουήλ Καραλής
Επί κοντώ – Προκριματικός (03:40)
Τελικός Τρίτη 3 Αυγούστου (13:20)
Ελισάβετ Πεσιρίδου
100μ. εμπ. (Γ) Α’ Γύρος (04:45-05:17)
Μίλτος Τεντόγλου
Μήκος – Προκριματικός  (13:10)
Τελικός Δευτέρα 2η Αυγούστου (04:20)

Κυριακή 1η Αυγούστου
Σταματία Σκαρβέλη
Σφυροβολία – Προκριματικός  (03:10 Α’ Γκρουπ, 04:40 Β’ Γκρουπ). Τελικός Τρίτη 3 Αυγούστου (14:35)

Δευτέρα 2 Αυγούστου
Μιχάλης Αναστασάκης
Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)
Χρήστος Φραντζεσκάκης
Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)
Ραφαέλα Σπανουδάκη
200μ. – Α’ Γύρος (04:30-05:18)
Κατερίνα Στεφανίδη
Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)
Τελικός Πέμπτη 5 Αυγούστου (13:20)
Νικόλ Κυριακοπούλου
Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)
Τελικός Πέμπτη 5 Αυγούστου (13:20)
Ελένη-Κλαούντια Πόλακ
Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)
Τελικός Πέμπτη 5 Αυγούστου (13:20)

Τρίτη 3 Αυγούστου
Δημήτρης Τσιάμης
Τριπλούν – Προκριματικός (03:00)
Τελικός Πέμπτη 5 Αυγούστου (05:00)
Ειρήνη Βασιλείου
400μ. – Προκριματικός (03:45-04:25)
Κώστας Δουβαλίδης
110μ. εμπ. – Α’ Γύρος (13:10-13:42)
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ
50χλμ. βάδην – Τελικός (23:30)

Παρασκευή 6 Αυγούστου
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30
Παναγιώτα Τσινοπούλου
20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30
Κυριακή Φιλτισάκου
20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

 

Δείτε περισσότερα

Σχετικά Άρθρα

Back to top button