Επίκαιρα

Φεστιβάλ γκολ απόψε στην Ολλανδία

Του Θ. Δημητριάδη

Έξι (6) γκολ σημειώθηκαν στο στάδιο Καραϊσκάκης στον πρώτο αγώνα του Ολυμπιακού με την ολλανδική Αϊντχόβεν, που έληξε 4-2. Ο,τι πήγαινε μέσα έγραφε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται δύο φορές (9’ Μπουχαλάκης, 37’ Εμβιλά), την Αϊντχόφεν να απαντάει ισάριθμες φορές (14’, 37’ Ζαχάβι) και τους ερυθρόλευκους να ανακτούν το προβάδισμα στην εκπνοή (45’+2 Ελ Αραμπί). Το έκτο τέρμα σημειώθηκε στο 83ο λεπτό του αγώνα.

Σήμερα στις 10 το βράδυ γίνεται ο αγώνας-ρεβάνς στην Ολλανδία, στην έδρα της Αϊντχόβεν για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο ματς (4-2), ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Οι δύο ομάδες, με εξαίρεση τον αγώνα της περασμένης Πέμπτης, δεν έχουν τεθεί ξανά αντιμέτωπες στο παρελθόν.

9 νίκες, μία ισοπαλία και 5 ήττες η συνολική παράδοση της Αϊντχόφεν απέναντι σε ελληνικούς συλλόγους.

5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες η αντίστοιχη συνολική παράδοση του Ολυμπιακού κόντρα σε Ολλανδούς.

Το σκορ του πρώτου αγώνα υποχρεώνει την Αϊντχόφεν να προσεγγίσει τη ρεβάνς με άκρως επιθετικούς προσανατολισμούς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την, ούτως ή άλλως, προβληματική ανασταλτική λειτουργία της. Θα δεχτεί φάσεις ο Ολυμπιακός, όμως μεσοεπιθετικά διαθέτει την απαιτούμενη ποιότητα για να εκθέσει την άμυνα των Ολλανδών.