Αθλητικά

ΜΑΣ "ΣΚΟΤΩΣΑΝ" ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ…

Μας σκότωσαν τα τρίποντα των αρχών της 3ης περιόδου…

Μέχρι τότε,  ένα ολόκληρο ημίχρονο,  ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ έδειχνε  έτοιμος για μια ακόμη νίκη, καθώς το σκορ ήταν στον  πόντο και  μάλιστα με μεγάλη αστοχία στα τρίποντα, 1 στα 9 !

Τα τρία συνεχόμενα τριποντα  της ΑΕΚ στην αρχή του Β’ Ημιχρόνου, οταν ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ ξεκίνησε με ζώνη, άνοιξαν  τη διαφορά υπέρ της ΑΕΚ  και παρότι στο 4ο  δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι 64 – 66, η ΑΕΚ επανήλθε με τα τρίποντα και ξέφυγε ξανά.

Στα τρίποντα η ΑΕΚ,  άκουσα τον Βαγγελη Ιωαννου, ο  όποιος έκανε την περιγραφή και τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, ο οποίος σχολίαζε το παιχνίδι,  να λένε  ότι η ΑΕΚ εχει μέσο όρο τρίποντων 30% και στον αγώνα με τον ΗΦΑΙΣΤΟ ξεπέρασε το 50%!  Μάλιστα ο Λάζαρος,  αν κατάλαβα καλά,  έκανε μια κριτική  στον Κόουτς Σ. Μανωλόπουλο, λέγοντας ότι όταν επιλέγεις άμυνα με ζώνη με το πρώτο τρίποντο που θα δεχτείς πρέπει να  το αλλάξεις σε Μαν το Μαν, κάτι που δεν έγινε.

Πάντως,  o ΗΦΑΙΣΤΟΣ στο πρώτο ημίχρονο και κατα διαστήματα στη συνέχεια έδειξε εκείνα τα στοιχεία που είδαμε με τον ΠΑΟΚ, ομαδική Άμυνα, μεγάλη ποικιλία επιθέσεων κλπ και φαίνεται ότι έχει βρει τον τρόπο του παιχνιδιού που μπορεί  να παίζει καλα και αυτό θα φάνει και στα λίγα ακόμη παιχνίδια που έμειναν αλλά και στα play offs !